přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
KalaLarsen, TJHLuther + 9 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist

Archiv novinek

06.07.2005 18:33 Opět sprška kulturních informací
Oskar se blíží
Boj o ceny americké Akademie filmových umění a věd začal a bude jistě opět tuhý. Akademie obeslala 91 zemí, aby nominovaly snímky, ze kterých vzejde pět finálových filmů. Obeslané země mohou nominovat pouze filmy, které byly uvedeny v období od 1. října 2004 až 30. listopadu 2005. Snímek musí mít za sebou nejméně sedm dní komerčního promítání v kinech. Ve filmu se musí z větší části používat jazyk země, která dílo nominovala. Každá země přitom může nominovat pouze jeden film. Proto ve většině zemí dělají předvýběr filmové akademie, komise či svazy - stejně tak u nás.
V loňském ročníku se o sošku Oscara ucházely Francie, Německo, Jihoafrická republika, Švédsko a Španělsko. Česko se do finálové pětky nevešlo. Česká televizní a filmová akademie do boje vyslala Horem Pádem režiséra Jana Hřebejka. Cenu nakonec získali Španělé díky filmu Hlas moře (Mar adentro/The Sea Inside). Výroční ceny Oskaři budou předány v neděli 5. března 2006 v hollywoodském kině Kodak - jsme zvědaví, koho nominují naši umělci.

Liv Ullmannová okouzlila
Norská herečka, můza režišéra Bergmana - mají spolu dceru Linn - navštívila Karlovy Vary v rámci jeho festivalu. Převzala v rámci 40. ročníku mezinárodního filmového festivalu křišťálový globus za přínos světové kinematografii - jistě zaslouženě.
Mezi její filmy patří: Hanba, Hodina vlků, Hadí vejce, Podzimní sonáta, prozatím posledním filmem je televizní film Saraband (2003).

Rock for People - další masový festival
Na atletickém stadiónu v Českém Brodu se od pondělí do středy konal jedenáctý ročník hudební přehlídky Rock for People. Vystoupilo více než sto skupin a projektů, k vidění byly čtyři scény a na deset tisíc diváků se muselo popasovat především s proměnlivým počasím.
Úterní vytrvalý déšť proměnil travnatou plochu v bahniště. Středeční slunko ji opět zdatně vysušilo, nicméně i letošní ročník přehlídky zůstane v historii zapsán jako "bahenní". Tento přídomek však k akci neodmyslitelně patří.
Hlavní atrakce, americká skupina Garbage, dostála dobré pověsti, která ji od poloviny devadesátých let provází. Její vystoupení bylo energické, dramaturgicky vyvážené tak, aby se dostalo na nejpozoruhodnější skladby ze všech čtyř desek, čímž byly nastíněny hudební nálady, které proměnlivost Garbage věrně kopírovaly.
Vystoupili dále tvrdí němečtí Die Toten Hosen, národní Divokej Bill, která je na festivalu takříkajíc domácí, neboť právě Rock for People začal v minulosti posilovat její momentální silnou pozici na české scéně. Skvělí byli irští kytaroví JJ72, němečtí punkeři The Beatsteaks, veselé Tři sestry, hraví Wohnout, písničkoví Chinaski, upřímná Vypsaná fixa nebo Aneta Langerová s bandem. Je dobře, že se festivaly pořádají a rozšiřuje se kulturní zázemí a zkušenosti českých fanoušků rockové hudby.

Live8 - vážně míněná akce na podporu chudých nebo další z pokusů slavných hvězd zviditelnit se?
Megakoncerty Live 8 Afriku překvapivě nespasily. Koncerty měly apelovat na státníky z elitní osmičky zemí G8, kteří budou rokovat ode dneška na summitu ve Skotsku, aby nezavírali oči před africkou bídou a učinili radikální rozhodnutí, jak Africe pomoci. Přenosy koncertů sledovalo prostřednictvím stovek televizních a rozhlasových stanic možná až dvě miliardy lidí. Po skončení megaakce se však svět ptá: "Jaký měla akce smysl? A měla vůbec nějaký?" Výmluvný je již fakt, že jediný koncet na africké půdě, v Jihoafrické republice, sledovalo pouhých osm tisíc lidí...
Kromě patetických názorů o tom, jak "tato akce změnila svět" existují i takové, které praví: Většina diváků šla na koncert nebo ho sledovala v TV kvůli hudebním hvězdám a chudoba Afriky jim je naprosto ukradená. Dokonce někteří říkají, že celá megaakce se nekonala kvůli zviditelnění afrického problému, ale kvůli zviditelnění účinkujících celebrit.
Velekoncerty v v Evropě, Japonsku, Rusku, Kanadě, Spojených státech a Africe zdobily hvězdy jako jsou U2, Paul McCartney, Madonna, Elton John, Robbie Williams nebo narychlo znovusložená kapela Pink Floyd, k nimž se vrací Roger Waters poprvé po 24 letech (možná toto lze vidět jako jeden z přínosů koncertů).
Je samozřejmé, že je třeba upozorňovat na situaci v chudých zemích a hledat efektivní řešení jejich problémů a veškerá činnost v tomto směru je maximálně chvályhodná. Otázkou je, zda vystoupení zpěváků, z nichž většina se o chudobu v Africe nezajímá úplně stejně, jako dojička z Bučovan a o mnoha chudobou sužovaných zemích ani nevědí, kde přesně v Africe leží, je právě takovou. Nicméně - nikomu akce neublížila a když nic, tak potěšila fanoušky muzikantů. I to má cenu.
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
26 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.00 sekund