přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
JaredTakas + 8 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist

Archiv novinek

03.03.2005 19:11 Život a doba minimaxu?
Ještě malinkou chvilinku a může se stát, že minimax potká hořká chuť dávno minulého života. Tolik známý a tak podobný osud většiny literárních serverů. Co mne k této domněnce vede?

Možná mě k mé kritice vyprovokovala ta deprimující fotografie, která na mě vyskakovala několik dní, hned po vstupu na stránky, možná to píšu pod dojmem nic neříkající recenze, na nízkorozpočtový film na DVD.

A dnes jsem se dozvěděl, že redaktoři jsou asi na lyžích. A další slibovaní recenzenti? Nerecenzují a nepomáhají svou konstruktivní kritikou, či radou začínajícím a dychtivým autorům, kteří čekají na jakýkoliv byť i negativní ohlas. Právě v tom mohl být minimax zajímavý a odlišný. Už teď se tu vytváří skupinka , tzv. věrných. Jsou to jedni a titíž. Počítám se mezi ně. Mám tedy obavu, že časem se na tomhle webu stane to, co je běžné u konkurence -, malá skupina přispěvatelů si bude posílat a hodnotit svá dílka sama mezi sebou.

Jak z toho ven? Nemám patent na rozum, ale jistý názor ano:

Denně aktualizované úvodníky.
Každé dílo zkritizované redaktorem, byť jen krátkou poznámkou.
Zajímavé ankety.
Funkční a informativní odkazy. Literární servis. (Nakladatelství, Nové knihy, literární soutěže, zajímaví výstavy , kulturní události, atd..
Vlastní vyhlašované soutěže.
Komentáře osobností.
Etc…
Vím, že to není nic jednoduchého. Ale co je v dnešním světě jednoduché, chcete-li uspět. Je těžké se prosadit, ale podmínky mají všichni stejné.
Rohlíky totiž peče kde kdo, …já, ale chodím nakupovat k pekaři, od kterého mi nejvíc chutnají.
_________________
Rendy Brendson

Názor Rendy Brendsona vyjádřený v příspěvku do diskusního fóra je asi dobrým odhadem do budoucnosti. Ano, je možné, že tento server Minimax skončí jako stovky jiných a za pár měsíců nebude existovat. Pominu-li kritiku své údajně „nic neříkající“ recenze filmu, který běžel v kinech a je v aktuální nabídce půjčoven, pak v ostatním má autor pravdu. Jeho tzv. jistý názor plně popisuje, co by mělo být. Co už nepopisuje, kdo a proč by to všechno měl dělat.

Minimax postavila parta nadšenců, kteří jej naprogramovali a to zcela zadarmo. Veškerá redakce pracovala a pracuje dodnes. zadarmo. Všichni tuto práci dělají ve svém volném čase a ani studenti ani my, co pracujeme, více času nemáme. Platí to i pro naše komentující redaktory, neboť ani tito nedostávají za své příspěvky žádný honorář. Kdyby nebylo firmy Swiss inquiry and technology – SIT a.s., která nám zařídila server a krytí odesílaných GB, Minimax by neexistoval.

Už sama skutečnost, že si redakce povětšinou zvolila „nick“ svědčí o tom, že nebylo účelem prezentovat zde své osoby, ale osoby autorů. Mimochodem všichni přispěvovatelé poskytli své příspěvky pro minimax také zdarma.

Na internetu lze najít desítky parazitních serverů, které čerpají nějakým trikem státní či komunální peníze a za peníze „bokem“ vytvářejí v tzv. kulturních přehledech reklamu dohodnutým výstavám či představením. Dnes politický plátek „Literární listy“ spotřebovává od ministerstva kultury 650 tisíc (!!!) roční dotace a není to jediný a zbytečný bumbrlíček na trhu kultury. Komunální radnice vydávají stovky miliónů korun na pochybné projekty a např. v Praze to dosahuje řádu 500 mil. korun ročně. Více jak 30% těchto prostředků jde na pochybné projekty, rauty a naprosté nesmysly.

Rozsah, který Rendy Bredson navrhuje je pro plně vytíženou profesionální skupinu, kterou někdo nějak něčím může platit. Taková na Minimaxu neexistuje. Vyjma možnosti vyhodnotit za redakci nejlepší příspěvek za měsíc v jednotlivé kategorii, ani neuvažujeme, že bychom cokoliv jiného mohli více zvládnout. Na správně položenou otázku, „PROČ to všechno vlastně děláme, můžeme odpovědět, že každá možnost, aby noví autoři mohli prezentovat svou práci, je dobrá.

My známe nakladatelství, kde Vás vyhodí už v recepci, my známe hamižné kliky ovládající kulturu ČR, které udělaly z České televize penězovod „vybraným“ umělcům, my známe komise magistrátů, přidělující granty za předem sjednané provize, my vidíme ubohost „renomovaných“ umělců na českých televizních obrazovkách. Každý nemůže být Forman, Dezi, Hamer nebo Škvorecký, aby mohl odejít do USA či někam jinam. Mnoho autorů také tvoří pro zábavu a jako koníčka, ale i oni potřebují svoje publikum. Naše možná marná a jepičí snaha tomuto procesu pomoci se může zdát zbytečná. Stejně tak je zbytečné dát polévku bezdomovci jenom proto, protože si myslím, že zítra stejně bude mít hlad.

Rendy Bredson má pravdu, ale jeho pravdu jsme znali ještě před spuštěním Minimaxu. A i kdyby trval tento projekt třeba jen několik měsíců, věříme, že všem autorům, kteří zde publikovali, stál za to. O nic více, ale ani o nic méně nejde.

Aaron a celý tým

Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
26 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.00 sekund