přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
nikdo + 6 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist

Archiv novinek

27.06.2005 10:33 MINIMAXík dne - Cannisha
Jmenuji se Petra Nachtmanová. Psát jsem začala asi před třemi lety, byly to takové říkanky pro dospělé a povídky, ale jelikož kritika byla přísná, dala jsem se na básně „normální.“

Vše začalo váhavě, někomu se líbilo, někomu ne, navíc fantazie nepracovala tak, jak by měla. Jenže fantazie se nenechala a začala se rozvíjet díky čtení ostatních příspěvků lidí na lit. webech. Dnes šlape jako hodinky a mám tolik nápadů a témat, že jistojistě nestihnu zpracovat všechny. Myslím, že nápad je při psaní to nejdůležitější, pak se s ním dá pracovat a rozvíjet ho.

Moje tvorba má široký záběr, próza a poezie pro děti i dospělé, hlavně fantasy literatura mne nalákala, ale jsem líná studovat všechny skřety, elfy a jim podobné a tak si vytvářím vlastní světy, nové generace, nové příběhy.

Ke psaní povídek jsem se musela doslova dokopat, protože básně se mi psaly lépe, díky krátkosti a časové nenáročnosti. Povídka potřebuje více. Básně nyní píšu jen pro radost a dávám je na literární servery a na mé osobní stránky (viz. profil).

Chtěla bych se více věnovat prozaickým textům a propracovávat stávající „nahrubo“ načrtnuté věci.

Čtu velmi ráda, ale poslední dobou nezbývá čas, ale byly doby, kdy deset knih na měsíc bylo málo. Nyní si vypůjčuji občas z knihovny španělsky píšící prozaiky a básníky.

Filmy miluji stejně jako hudbu. Z posledních českých filmů mne uchvátily Želary, nádherná to věc, ze zakoupených CD pak Tomas Kympl Mr. Viollins. Jinak se dívám téměř na vše a poslouchám vše, podle nálady.

Jaké znáte jazyky?

Umím španělsky a anglicky, ale jen tak, abych se domluvila, žádné extra znalosti a také místní papiamento mi začíná provrtávat hlavu, je to takový mix všeho možného, blížící se ke španělštině

Nejhorší/nejlepší literárni zážitek?

Nejlepší literární zážitek, to vím jistě Beatrice Cabal, argentinská spisovatelka a její „Los secretos de la familia“ čili Rodinná tajemství, krásná knížka, škoda, že ji nikdo nepřeložil a nevydal u nás. A nejhorší literární zážitky rychle odkládám, takže si jména nepamatuji.

Co neodpouštíte?

No nevím, mohla bych napsat lež, závist atd.., ale asi stejně odpouštím všechno. Nějak jsem se naučila brát lidi s chybami, takže buď je jen přehlížím nebo se s nimi podělím o kus mého světa.

Jak vnímáte pozici žen v kultuře? Existují rozdíly/diskriminace/feminizace...?

Zatím jsem se v kultuře s nějakou diskriminací nesetkala, ale je možné, že existuje. Když jsem pracovala v bance, byli tam preferováni muži a i lépe placeni a uměli toho daleko méně / to je současnost, ne daleká historie /. Myslím, že ženy jsou silnější, ale mají jiné hodnoty. Muži se nás bojí a tak uchopí moc a jdou válčit, jak jen umí.

Myslíte, že se kultura a politika navzájem ovlivňují? Pokud ano, jak?

Myslím, že ano. Kdo je u moci má právo vydávat vše a tím ovlivňovat. ( Jo tak Vy jste ten? No to víte, že Vám to vydáme...moc ovlivňuje, bylo to tu a bude stále )

Je mediální zázemí autora dokladem kvality? (Viewegh, Fulghum...)

To ví každý, že není. Fulghuma jsem nečetla, jen Viewegha. Stále jsem si říkala, že když je tolik prodávaný, že to musí být něco extra, ale přiznám se bez mučení, nedočetla jsem žádnou jeho knihu, připadalo mi to stokrát omleté téma bez nápadu, má napsat ročně jednu knihu, kterou mu vydají, tak by ho snad něco mělo napadnout. Znám spoustu nevydávaných autorů, kteří mají krásná témata i já osobně jich mám desítky v zásobě a není to, že by jeden musel čekat rok než nápad přijde, nápady přicházejí i dvacetkrát týdně. ( Tak a teď mi nikdo nic nevydá, když jsem ho tu veřejně zdrbla)

Životní motto?

Chceš-li být v životě šťastný, snaž se dělat šťastnými ostatní neboť radost, kterou rozdáváme se navrací do našeho srdce.

Co či kdo Vám dodává naději?

V poslední době se neupínám k nadějím. Žiju tak, jak to jde. Beru vše, co život nabízí. Snad naděje k vydávání knih?

Oblíbení malíři?

Mám jich ráda moc, ale jména si moc nepamatuji, ale z těch, co jsem poznala na serverech je to jistě Jana Haasová, a odtud Vitin, Iva Honková a Peintre, to jsou opravdoví malíři! Ale všechny jsem ještě nestačila prohlédnout

Oblíbená básnička ve škole?

Já si ze školy žádnou nepamatuju J) Tam jsme museli dělat ty rozbory, co tím básník myslel a to spíš člověka odradilo.

Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
26 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.00 sekund